Elmanın kabuğu

Bizim gibi unix kullanan bilgisayar nerdleri sıklıkla terminal ile haşır neşir olur. Serde birazda tez canlılık olduğundan bilgisayarımızdaki tüm yazılımların son sürüm olmasını isteriz. Bu sadece kıllıktan ileri gelen bir şey değil tabi, pek çok güvenlik açığının ve hatanın hızla ortaya çıktığı günümüzde bu kadar çok internete bağlı kalırken bilgisayarda zamanı geçmiş yazılımların olması kötü niyetli insanlara adeta açık bir kapı bırakmak anlamını taşıyor. 
Neyse efendim gelelim asıl konuya da neden bunu yazıyorum onu söyleyeyim size. Apple yeni macOs versiyonları çıkarta dursun kimse bakmamış olacak ki bash ve bunun gibi parçaları uzun süredir güncellememiş ve taaa bash 3.x versiyonu gibi 12 senelik yazılımlar kala kalmış makinada. Terminal saçma sapan davranınca fark ettim bunu (echo "${BASH_VERSION}” ile öğrenebilirsiniz durumu ), tabi durur muyum hemen ilk iş olarak kurduğum macport üzerinden güncel bash sürümünü çektim ve /bin dizini altındaki o eski garabet ile değiştirdim. Çiçek gibi oldu :) 

Neyse efenim diyeceğim o ki Apple bile olsa güvenmeyip kontrol etmek gerek nitekim firmalar çalışıyorsa dokunma mantığı ile hareket edebiliyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

RTL-SDR ile Amatör Telsizciliğe bir Dinleyiş :)

Yeni Başlayanlar İçin Linux Rehberi

Ubuntu 20.04 ile Linux Deneyimim Üzerine Bir Deneme